זר U4 מאמצת חלקית את כללי אמון הציבור

אמון הציבור הוא מלכ"ר שקיים במטרה לקדם הגינות בעסקים בישראל ולהעמיד לרשות הציבור, העסקים ומקבלי ההחלטות מידע אמין, מקצועי ואובייקטיבי לקידום מטרה זו. הארגון הגדיר את "כללי אמון הציבור" שהינם כללים להתנהלות עסקית הגונה, ישרה ואמינה והארגון פועל להנחיל כללים אלה בקרב חברות וארגונים במשק הישראלי. כללי אמון הציבור מבוססים ברובם על חוק הגנת הצרכן, בתוספת הרחבות בנושאים שלא מוגדרים בחוק.

אחד מהנושאים הפרוצים בחוק הגנת הצרכן הוא תחום משלוחי פרחים ומכירת פרחים באמצעות אתרי אינטרנט של חנויות פרחים, אתרים מתווכים כגון פורטלים ואתרים להשוואות מחירים. עמימות חוקית זו מאפשרת מסחר לא הוגן, הטעיה ואפילו הולכת שולל.

בעקבות פנייתה של באליזר משלוחי פרחים בע"מ לאימון הציבור, הארגון עדכן וחידד את כללי אמון הציבור לענף הפרחים כאשר אתרי מכר לפרחים צריכים לקיים את הדרישות המיוחדות הבאות:

1. אתר למכירת פרחים נדרש להציג לפחות תמונה אותנטית אחת לכל זר פרחים. באליזר מציגה שלוש תמונות אותנטית לכל גודל של זר פרחים (קטן/בינוני/גדול) שזה מעבר לנדרש בכללי אמון הציבור.
2. נדרש לפרט את מספר הפרחים מכל סוג שיש בכל זר.
3. נדרש להציג את המידות (גובה ורוחב/קוטר) של כל זר פרחים.
4. נדרש להציג את כל העלויות הנוספות כגון דמי משלוח בשלב בחירת זר הפרחים על מנת שהצרכן ידע מוקדם ככול האפשר מה העלות הכוללת של ההזמנה.
5. נדרש להציג בצורה ברורה ומפורשת את מדיניות ביטול העסקאות לפני ביצוע העסקה.
6. אתר למכירת פרחים ידרוש פרטי כרטיסי אשראי רק לצורך ביצוע חיוב אונליין בסיום ההזמנה.
7. נדרש לשלוח ללקוח עם סיום ההזמנה, העתק של ההזמנה שכולל פירוט הפריטים שהוזמנו, מחירם ואת פרטי בית העסק.

זר U4 שהינה חברה בארגון אמון הציבור נאלצה כתוצאה מחידוד כללי אמון הציבור לשנות את האופן שבו היא מציעה למכירה זרי פרחים באתר שלה. השינוי בא לידי ביטוי בהוספת פירוט מספר הפרחים מכל סוג שיש בכל זר פרחים. זר U4 אינה עומדת בדרישות כללי אמון הציבור בכך שלא מוצג מידות זר הפרחים. למידה, ובמיוחד לגובה הזר, יש חשיבות קריטית משני טעמים: א) מחיר הפרחים נקבע בין השאר לפי גובה הפרחים. ורד קצר באורך 30 ס"מ עולה שליש ביחס לוורד בגובה 70 ס"מ. ב) פירוט גובה הזר וגובה האגרטלים המוצעים למכירה, מאפשר ללקוח להתאים אגרטל לזר הנבחר.

נושא נוסף שבו זר U4 לא עומדים בכללי אמון הציבור הוא בהצגת עלויות המשלוח רק בעמוד הקופה, כך שהלקוח לא יודע מה העלות הכוללת אלא בסוף התהליך במקום בתחילתו.

נכון ליום פרסום המאמר, באליזר הינו האתר היחיד בישראל בתחום משלוחי פרחים שפועל ב- 100% על פי כללי אמון הציבור.