אמינות אתרים להשוואת מחירי פרחים

בתחום השוואת מחירים של מוצרי מדף, אתרי האינטרנט להשוואת מוצרים עושים עבודה מועילה לטובת הצרכן. מאחר ומפרט המוצרים זהה (לדוגמה, גלקסי S5) לכן השוואת המחירים היא רלוונטית ויש לה ערך מוסף אמיתי ללקוחות. לא כך הדבר בתחום השוואת מחירי זרי פרחים מהסיבה ש- 99% מחנויות הפרחים לא מפרסמות כמה פרחים מכל סוג יש בכל זר כמו גם את מידות זר הפרחים, לכן השוואת מחירי משלוחי פרחים וזרי פרחים היא לא מדויקת במקרה הטוב והולכת שולל במקרה הרע.

ככלל מחיר זרי פרחים נקבעים לפי משתנים רבים ושונים. המשתנה החשוב מכל הוא סוג הפרח (ורד, סייפן, חרצית וכו'. כאשר לכל סוג פרח יש מחיר שונה. לדוגמה, ורדים יותר יקרים מחרציות וחמנייה יותר יקרה מנרקיס. משתנה נוסף הוא גודל הפקע ואורך הגבעול. למשל ורד ננסי באורך 30 ס"מ עולה שליש מוורד עם פקע גדול ובאורך 80 ס"מ. עונתיות גם משפיעה על מחירי הפרחים כמו גם נושא הביקוש מול ההיצע שנקבע לפעמים מידי יום. לדוגמה, לקראת חג האהבה, המגדלים והסיטונאים מעלים את מחיר הוורדים האדומים בעשרות אחוזים.

מרכיב נוסף שמשפיע על מחיר זרי הפרחים הוא הירק הנלווה שמכניסים לזר (כגון ענפי אקליפטוס, שרך וכו'). גם סוג האריזה משפיע על מחיר הזר. ככול שהאריזה מהודרת יותר כך המחיר גבוה יותר. לבסוף, טריות הפרחים אף היא משפיעה על מחיר הזר. כאשר חנות מכינה זר מפרחים טריים, מחיר זר הפרחים הוא מחיר היעד לפי תחשיבי החנות. אבל אם הזר לא נמכר תוך יומיים, שלושה, החנות תנסה למכור את הזר במחיר מופחת של אפילו 50% מהמחיר הראשוני.

כאמור, מאחר וכל חנויות הפרחים שמפרסמות את עצמן באתרים להשוואת מחירים, לא מפרטות את ההרכב, המידות ומידת הטריות של הפרחים, לא ניתן להעריך את מחיר זר הפרחים אין בסיס להשוואת המחירים. חנויות הפרחים מפרסמות באתרים להשוואת מחירי פרחים כמלכודות דבש על מנת למשוך את הלקוחות להזמין משלוחי פרחים כאשר בפועל חנות הפרחים תכין זר לפי מלאי הפרחים שיש לה באותו הרגע, מידת הטריות של הפרחים ולפי יעדי הרווחיות של החנות. מאחר וחנויות פרחים משלמות עמלת פרסום לאתר להשוואת מחירים, לכן החנויות משקללות מחיר זה ובפועל מכינות זרי פרחים קטנים וזולים יותר לעומת זר פרחים שמוזמן ללא "גזירת הקופון" של אתרי מתווכים.

לסיכום, השוואת מחיר זרי פרחים אמיתית יכולה להתבצע רק אם חנות פרחים מציגה מפרט כמויות מדויק, מידות ומידת הטריות של זרי הפרחים וכל זמן שאין נתונים אלה, ההשוואה לא אמינה. לכן צרכנים חכמים מזמינים משלוחי פרחים רק מאתרים של חנות פרחים שיש בהם שקיפות וגילוי נאות.